| Piste | Nimi | Rajoitus | Ohituksia/pv | Sakotettavia/pv | Osuus % | Päiväsakkoja/pv | Euroa/pv |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 118 | st101_Espoo_Keilaniemi | 60 | 38 095 | 21 327 | 56.0 | 471 | 2 419 990 |
| 148 | st101_Pukinmäki | 80 | 67 884 | 19 220 | 28.3 | 90 | 1 432 894 |
| 116 | st101_Leppävaara | 70 | 74 060 | 19 203 | 25.9 | 180 | 1 485 239 |
| 146 | st101_Länsi-Pakila | 80 | 107 923 | 15 605 | 14.5 | 111 | 1 171 972 |
| 126 | st101_Konala | 80 | 88 431 | 13 974 | 15.8 | 95 | 1 045 523 |
| 149 | st101_Malmi | 80 | 66 932 | 11 083 | 16.6 | 103 | 828 792 |
| 11 | st101_Helsinki_Vartiokylä | 60 | 51 644 | 6 089 | 11.8 | 22 | 626 042 |
| 10 | st101_Espoo_Laajalahti | 70 | 25 713 | 3 687 | 14.3 | 14 | 267 966 |
| 147 | st101_Pakila | 80 | 103 442 | 3 616 | 3.5 | 41 | 274 832 |
| 145 | st101_Kannelmäki | 80 | 98 383 | 3 484 | 3.5 | 37 | 261 483 |
Helsingin poliisin liikennevalvonnan päällikkö kertoi Ylelle vuonna 2024 jotain, joka jäi vaivaamaan: poliisi ei voi pitää kaikkia nopeuskameroita päällä, koska silloin ylinopeussakkojen määrä kasvaisi niin suureksi, ettei sitä pystyttäisi käsittelemään.
Se on poikkeuksellinen lausunto. Valvonnan rajoite ei ole tekniikka eikä rikkomusten määrä. Rajoite on hallinnollinen kapasiteetti.
Mutta kuinka suuri se kuilu on? Montako maksua Kehä I:n kamerat voisivat kirjoittaa, jos ne kaikki olisivat päällä koko ajan?
Siihen ei tarvita poliisin tilastoja. Siihen tarvitaan LAM-data ja sakkotaulukko.
Laskennan periaate
Jokaisesta Kehä I:n ohi ajavasta autosta on tiedossa nopeus kilometrin tarkkuudella. Jokaisella mittauspisteellä on nopeusrajoitus. Liikennevirhemaksun suuruus määräytyy laissa säädetyn taulukon mukaan.
Näistä kolmesta saa suoraan laskettua, montako sakotettavaa ohitusta kullakin pisteellä tapahtuu.
Sakotettava ohitus ei ole sama asia kuin kirjoitettu sakko. Palaan tähän eroon tarkasti, koska siinä on koko postauksen ydin.
Poliisi vähentää mitatusta nopeudesta teknisen vähennyksen, joka on 3 km/h. Vasta sen jälkeen jäävä ylitys ratkaisee maksun. Jos rajoitus on 70 ja tutka näyttää 76, todettu nopeus on 73 ja ylitys 3 km/h.
Maksun suuruus porrastuu rajoituksen ja ylityksen mukaan:
| Ylitys | Rajoitus enintään 60 km/h | Rajoitus vähintään 70 km/h |
|---|---|---|
| enintään 10 km/h | 100 € | 70 € |
| 11–15 km/h | 170 € | 140 € |
| 16–20 km/h | 200 € | 170 € |
| yli 20 km/h | päiväsakot | päiväsakot |
Yli 20 km/h:n ylitys ei ole enää liikennevirhemaksu vaan rikos, josta seuraa tuloihin sidotut päiväsakot. Niiden suuruutta ei voi laskea nopeudesta, joten ne raportoidaan tässä kappalemäärinä.
Huomaa, että alemmalla rajoituksella maksu on suurempi. Se ei ole kirjoitusvirhe: kaupunkinopeuksissa ylitys on suhteellisesti suurempi ja jalankulkijariski korkeampi.
Rajaukset ovat tässä osassa erilaiset kuin aiemmin. Kun tutkitaan kuljettajien käyttäytymistä, on järkevää rajata vapaaseen liikennevirtaan ja arkipäiviin. Kun lasketaan sakkoja, kaikki ohitukset lasketaan: kamera ei kysy, oliko ruuhkaa tai oliko lauantai. Mukana ovat myös raskas kalusto ja moottoripyörät.
Paljonko ohituksia on sakotettavia?
Kehä I:n kymmenen mittauspistettä ohittaa yhteensä noin 722 507 autoa vuorokaudessa. Niistä 117 288 ylittää rajoituksen sen verran, että siitä voisi kirjoittaa liikennevirhemaksun. Lisäksi noin 1 166 ylittää rajan yli 20 kilometrillä tunnissa, mikä on rikos eikä hallinnollinen maksu.
Rahaksi muutettuna sakotettavat ohitukset ovat noin 9 814 734 euroa vuorokaudessa — ja siinä ovat mukana vain liikennevirhemaksut, eivät päiväsakot.
Vuositasolla se on luokkaa 3 582 miljoonaa euroa, yhdeltä tieltä.
Tämä ei ole arvio siitä, paljonko sakkoja Kehä I:ltä kirjoitetaan. Se on arvio siitä, montako sakotettavaa ohitusta siellä tapahtuu. Ero on valtava, ja se johtuu neljästä syystä:
Mittauspiste ei ole kamera. Kehä I:llä on kymmenen LAM-pistettä mutta toistakymmentä kameratolppaa eri kohdissa. Luku kertoo, mitä tapahtuu mittauspisteiden kohdalla, ei kameroiden kohdalla.
Kamera valvoo yhtä suuntaa. LAM-piste laskee molemmat suunnat.
Kaikki tolpat eivät ole päällä. Poliisi ei kerro, mitkä ovat — se on tarkoituksellista. Osassa tolppia ei ole lainkaan kameraa.
Kaikki havainnot eivät johda maksuun. Kuvasta pitää tunnistaa ajoneuvo ja usein kuljettaja. Osa tapauksista raukeaa.
Luku on siis yläraja: montako maksua olisi teoriassa kirjoitettavissa, jos jokaisessa kohdassa olisi toimiva kamera molempiin suuntiin ja jokainen havainto johtaisi maksuun.
Yläraja on silti kiinnostava, koska juuri siitä poliisi puhui. Kun valvonnan päällikkö sanoo, ettei kaikkia kameroita voi pitää päällä käsittelykapasiteetin vuoksi, hän puhuu tästä luvusta.
Mihin kohtaan jakaumaa sakot osuvat
Jakauma on jyrkästi laskeva. Suurin osa sakotettavista ohituksista on pieniä ylityksiä, ja määrä putoaa suunnilleen kymmenesosaan jokaista viittä lisäkilometriä kohti.
Tällä on kaksi seurausta, jotka vetävät eri suuntiin.
Rahaa on pienissä ylityksissä. Koska pieniä ylityksiä on moninkertaisesti enemmän, ne tuottaisivat valtaosan maksukertymästä, vaikka yksittäinen maksu on pienin.
Turvallisuus on suurissa ylityksissä. Onnettomuusriski ei kasva lineaarisesti nopeuden mukana vaan selvästi jyrkemmin. Ne harvat, jotka ylittävät rajan yli kahdellakymmenellä, muodostavat riskistä osuuden, joka on aivan eri kokoluokkaa kuin heidän lukumääränsä.
Jos valvonnan tavoite on turvallisuus, oikea mittari ei ole maksujen lukumäärä vaan se, kuinka moni suurista ylityksistä jää kiinni.
Enintään kymmenen kilometrin ylitykset muodostavat 91 prosenttia maksujen lukumäärästä ja 84 prosenttia euroista.
Mitä valvonnan aloitus teki sakkopohjalle
Sarjan aiemmissa osissa selvisi, että Kehä I:n nopeudet muuttuivat 25. elokuuta 2026. Tässä sama asia euroina.
| Vuosi | Ennen, kpl/vrk | Jälkeen, kpl/vrk | Muutos, kpl/vrk | Muutos, €/vrk |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | 169 421 | 180 678 | 11 257 | 769 686 |
| 2026 | 172 635 | 117 145 | -55 490 | -4 225 093 |
Kumpanakin vuonna sakkopohja kutistuu elokuun lopulla, koska kesäliikenne vaihtuu syysliikenteeksi. Kiinnostava luku on erotusten erotus: -66 747 sakotettavaa ohitusta vuorokaudessa enemmän kuin pelkkä kausivaihtelu selittäisi, eli noin 4 994 779 euroa vuorokaudessa.
Tämä on valvonnan omituinen talous. Mitä paremmin se toimii, sitä vähemmän se tuottaa. Täydellisesti toimiva nopeusvalvonta ei kirjoittaisi yhtään maksua.
Vastakkaiset skenaariot
Skenaario D on kiinnostavin. Jos valvonta toimisi kaikilla pisteillä yhtä tehokkaasti kuin kansainvälisissä meta-analyyseissä kameran välittömässä läheisyydessä, maksukertymä putoaisi alle puoleen nykyisestä. Hyvin toimiva valvonta hävittää oman rahoituspohjansa.
Tämä on syy siihen, miksi nopeusvalvontaa ei pitäisi koskaan rahoittaa sen omilla tuloilla. Jos valvonnan budjetti riippuu sakkokertymästä, organisaatiolla on taloudellinen kannustin siihen, ettei valvonta toimi liian hyvin.
Onnettomuusvaikutus. Alena Høyen meta-analyysi (Accident Analysis & Prevention 2014) kokosi 63 vaikutusarviota 15 tutkimuksesta. Kiinteät nopeuskamerat vähensivät onnettomuuksia kokonaisuudessaan noin 20 %. Kuolemaan johtaneissa onnettomuuksissa vähenemä oli 51 %, mutta tekijä varoittaa, että siihen voi sisältyä keskiarvoon palautumisen harhaa.
Nopeusvaikutus. Tuore systemaattinen katsaus (Accident Analysis & Prevention 2026) kävi läpi 94 tutkimusta ja sai kameran välittömän läheisyyden yhdistetyksi nopeusvaikutukseksi −7,57 km/h (95 %:n luottamusväli −10,48…−4,66).
Vaikutus on paikallinen. Høyen keskeinen havainto on, että vaikutus heikkenee nopeasti kameralta etäännyttäessä. Tästä seuraa, että yksittäisen kameran vaikutus koko tien sakkopohjaan on paljon pienempi kuin sen vaikutus omassa kohdassaan.
Mitä data ei kerro
Mittauspiste ei ole kamera. Tämä on tärkein varaus, ja se toistetaan tässä siksi. Laskelma kertoo, mitä tapahtuu kymmenen LAM-pisteen kohdalla. Kameratolpat ovat eri kohdissa.
Kaikki tolpat eivät valvo. Poliisi ei julkista, mitkä tolpat ovat toiminnassa. Osassa ei ole kameraa lainkaan.
Maksu ei synny automaattisesti. Kuvasta on tunnistettava ajoneuvo, ja osassa tapauksia myös kuljettaja. Osa tapauksista raukeaa.
Nopeudet ovat kokonaislukuja. LAM-data tallentaa nopeuden kilometrin tarkkuudella. Pyöristys siirtää osan havainnoista maksuluokasta toiseen. Vaikutus on pieni ja symmetrinen, mutta ei nolla.
Tutka ja silmukka mittaavat eri tavalla. LAM-piste mittaa induktiosilmukalla, valvontakamera tutkalla tai laserilla. Mittaustavat eivät anna täsmälleen samaa lukemaa samalle autolle.
Sakkotaulukko on tarkistettava. Käytetyt euromäärät perustuvat julkisiin lähteisiin, ja ne on syytä tarkistaa voimassa olevasta laista ennen kuin lukuihin nojaa. Laskennan rakenne ei muutu, vaikka summat muuttuisivat: taulukko on koodissa yhtenä funktiona.
Tämän osan menetelmä on sääntökirjan ajaminen tapahtumadataa vasten. Se on yllättävän harvinaista, ja se on sovellettavissa laajasti.
Hinnoittelusäännöt toteumaa vasten. Jos sinulla on alennusmatriisi, bonusjärjestelmä tai porrastettu hinnasto, kuinka moni tapahtuma osuu mihinkin portaaseen? Useimmat organisaatiot tietävät säännöt ja tietävät kokonaismyynnin, mutta eivät tiedä jakaumaa portaiden yli. Juuri siinä jakaumassa näkyy, mikä porras on käytännössä kuollut kirjain ja mikä kannattelee koko järjestelmää.
Sopimussakot ja palvelutasot. Montako SLA-rikettä oikeasti tapahtuu, ja mikä niiden teoreettinen arvo olisi? Erotus toteutuneiden ja sanktioitavien välillä on sama kuilu kuin tässä postauksessa — ja se kertoo, onko sopimuksen sanktiomekanismi oikeasti käytössä vai koristeena.
Valvonnan kapasiteettirajoite. Jos havaintoja syntyy enemmän kuin niitä ehditään käsitellä, valvonnan todellinen teho ei määräydy havaitsemisesta vaan käsittelyjonosta. Tämä pätee rahanpesuvalvonnan hälytyksiin, petostentorjuntaan, laaduntarkastukseen ja reklamaatiokäsittelyyn. Oikea kysymys ei ole “montako tapausta löydämme” vaan “montako pystymme viemään loppuun” — ja ensimmäinen luku kannattaa laskea, jotta tietää kuilun koon.
Kannustimen ja tavoitteen ristiriita. Jos valvonnan rahoitus riippuu sen tuotosta, onnistuminen rankaisee organisaatiota. Sama rakenne toistuu myyntipalkkioissa, perintätuotoissa ja kaikissa toiminnoissa, joiden mittari on sama kuin niiden tulonlähde. Kannattaa tarkistaa, ettei omassa organisaatiossa ole yksikköä, jonka budjetti pienenee kun se tekee työnsä hyvin.
Teen tämäntyyppisiä analyysejä toimeksiantoina: sääntökirja koodiksi, tapahtumadata vasten, jakauma näkyviin. Varaa puolen tunnin keskustelu.
Aineisto ja lähteet
LAM-raakadata: Fintraffic / Digitraffic, CC BY 4.0. Liikennevirhemaksujen määrät ja tekninen vähennys on tarkistettu kahdesta toisistaan riippumattomasta julkisesta lähteestä; ne perustuvat tieliikennelakiin 729/2018. Poliisin lausunto käsittelykapasiteetista on Ylen uutisesta elokuulta 2024.
R version 4.5.1 (2025-06-13)
Platform: x86_64-pc-linux-gnu
Running under: Ubuntu 24.04.5 LTS
Matrix products: default
BLAS: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/openblas-pthread/libblas.so.3
LAPACK: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/openblas-pthread/libopenblasp-r0.3.26.so; LAPACK version 3.12.0
locale:
[1] LC_CTYPE=C.UTF-8 LC_NUMERIC=C LC_TIME=C.UTF-8
[4] LC_COLLATE=C.UTF-8 LC_MONETARY=C.UTF-8 LC_MESSAGES=C.UTF-8
[7] LC_PAPER=C.UTF-8 LC_NAME=C LC_ADDRESS=C
[10] LC_TELEPHONE=C LC_MEASUREMENT=C.UTF-8 LC_IDENTIFICATION=C
time zone: UTC
tzcode source: system (glibc)
attached base packages:
[1] stats graphics grDevices utils datasets methods base
other attached packages:
[1] scales_1.4.0 patchwork_1.3.2 sf_1.1-3 qs2_0.4.0
[5] lubridate_1.9.5 forcats_1.0.1 stringr_1.6.0 dplyr_1.2.1
[9] purrr_1.2.2 readr_2.2.0 tidyr_1.3.2 tibble_3.3.1
[13] ggplot2_4.0.3 tidyverse_2.0.0 here_1.0.2
loaded via a namespace (and not attached):
[1] generics_0.1.4 class_7.3-23 KernSmooth_2.23-26 stringi_1.8.9
[5] hms_1.1.4 digest_0.6.39 magrittr_2.0.5 evaluate_1.0.5
[9] grid_4.5.1 timechange_0.4.0 RColorBrewer_1.1-3 fastmap_1.2.0
[13] rprojroot_2.1.1 jsonlite_2.0.0 charport_0.1.1 e1071_1.7-17
[17] DBI_1.3.0 cli_3.6.6 rlang_1.3.0 units_1.0-1
[21] withr_3.0.3 yaml_2.3.12 otel_0.2.0 tools_4.5.1
[25] tzdb_0.5.0 vctrs_0.7.3 R6_2.6.1 proxy_0.4-29
[29] lifecycle_1.0.5 classInt_0.4-11 htmlwidgets_1.6.4 pkgconfig_2.0.3
[33] RcppParallel_6.2.1 pillar_1.11.1 gtable_0.3.6 glue_1.8.1
[37] Rcpp_1.1.2 xfun_0.62 tidyselect_1.2.1 knitr_1.52
[41] farver_2.1.2 htmltools_0.5.9 labeling_0.4.3 rmarkdown_2.32
[45] compiler_4.5.1 S7_0.2.2